گیم جابز

کاریابی در بازی‌سازی ایران

پلتفرم: رایانه شخصی (PC)

تهیه کننده: فن افزار شریف

سازنده: فن افزار شریف

 ناشر: لوح زرین نیکان

سبک: اکشن سوم شخص

گرشاسپ اولین بازی رایانه‌ای ایرانی است که قبل از انتشار طرفداران زیادی پیدا کرده بود و بازیبازهای ایرانی زیادی منتظر انتشار این بازی بودند. پس از انتشار بازی در داخل و نیز خارج کشور، این بازی نشان داد که پتانسیل بازی‌های ایرانی تا چه حد بالا است و می‌تواند توجه بازیسازان خارجی را نیز به خود جلب کند. پس از ۲ سال استودیو فن افزار شریف با برطرف کردن ایرادها و مشکلاتی که در نسخه اول وجود داشت یک بسته الحاقی (Expansion Pack) با نام گرشاسپ: راز اژدها را روانه بازی کرده است. راز اژدها تغییرات مثبتی نسبت به نسخه قبل خود دارد که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

راز گرز نفرین شده

یکی از مهم‌ترین و مشخص‌ترین تغییراتی که راز اژدها نسبت به نسخه قبل خود دارد داستان و نحوه روایت آن است. داستان راز اژدها پیرامون گرز ثریت است. این گرز میراث باستانی است که نسل به نسل به طورگ رسیده بود و طورگ در فرار از سپاهیان دیو، گرز را در جنگلی به نام جنگل اژدها مخفی کرد و خود به دست دیوها کشته شد. سال‌ها بعد اثرط (پدر گرشاسپ) سفری را به دنبال گرز شروع کرد که ناتمام و ناموفق ماند. حال گرشاسپ با برادرش اوروخش قصد دارند تا با وارد شدن به جنگل اژدها آن را بدست بیاورد. در ابتدای بازی پس از دیالوگ‌هایی که بین گرشاسپ و برادرش صورت می‌گیرد آن ها تصمیم می گیرند برای سریع‌تر یافتن گرز از هم جدا شوند و شما کنترل گرشاسپ را بر عهده می‌گیرید. همانطور که می‌بینید این نسخه داستانی برای روایت کردن دارد که از طریق دیالوگ‌هایی که بین گرشاسپ و برادرش صورت می‌گیرد روایت می‌شود. یکی از مشکلات نسخه قبل حرف نزدن گرشاسپ بود که در این نسخه با دیالوگ‌ها و صداگذاری مناسب برطرف شده است. البته در روایت داستان از دست‌نوشته‌هایی در بازی استفاده شده است که به نوعی چند خط داستانی دیگر را روایت می‌کنند. این آیتم‌ها در بخش‌های مختلفی از بازی قرار گرفته‌اند و برداشتن آن‌ها اختیاری است. با این حال راز اژدها در روایت داستانی منسجم مشکل دارد و تعداد کم میان پرده‌ها و شخصیت‌های فرعی باعث شده است که در بیشتر زمان بازی گرشاسپ تنها باشد و سخنی بر زبان نیاورد.

ریتم اژدها

تغییر مناسب دیگری که در این نسخه شاهد آن هستیم روان‌تر شدن روندبازی است که با چینش درست عناصر و مکانیک‌ها توسط طراحان مراحل، روندبازی بسیار روان‌تر و هیجان‌انگیزتر شده است. مراحل بازی شامل معماهای منطقی، سکوبازی و اکشن می‌باشند که چینش مناسب آن‌ها سبب شده تا ریتم بازی مناسب بوده و مخاطب را خسته نکند. به طوری که معمولا بعد از دو یا سه مبارزه، یک معما یا منطقه سکوبازی در مرحله قرار داده شده تا تنوع مناسبی در روندبازی ایجاد کند. یکی از قسمت‌هایی که در بازی قبلی بسیار مورد انتقاد قرار گرفت مناطقی بود که گرشاسپ با مکانیک خاصی از ارتفاع بلندی به پایین می‌آمد که این بخش در این نسخه بسیار کوتاه شده و دیگر موانعی در مسیر وجود ندارند و فقط جنبه تغییر منطقه (Transition) دارند. تنوع دشمنان و تعداد ‌آن‌ها در مبارزات خوب است و تقریبا در هر بخشی از مبارزات دشمنان جدیدی وجود دارند. یکی از ایرادهایی که به نظر من وجود دارد پیشرفت کند گرشاسپ است که باعث می‌شود کمبوهای کمی در طول بازی توسط وی انجام شود و مبارزات را کمی تکراری کند، به طوری که در یک سوم پایانی بازی دیگر دانه‌های تجربه‌ای که از دشمنان نصیبتان می‌شود بی‌فایده است و کمبوی جدیدی وجود ندارد. دوربین بازی نیز نسبت به نسخه قبل بهبود یافته اما هنوز هم در مناطقی، تغییر ناگهانی یا زاویه‌های بد آن باعث می‌شود کنترل کردن گرشاسپ مشکل باشد. این مسئله به خصوص در انجام معمای پل‌های چرخان بسیار مشکل ساز است. در این نسخه تعداد باگ‌های بازی کمتر شده و در طول انجام بازی با باگ‌ها و مشکلات فنی کمتری روبرو می‌شوید اما هنوز هم مشکل خروج ناگهانی(Crash) در بازی وجود دارد که گاهی اوقات بسیار آزاردهنده است.

در زمینه صدا و موسیقی تغییر خاصی در این نسخه وجود ندارد و صداگذاری همانند نسخه قبل مناسب است اما موسیقی بازی بعد از مدتی تکراری می‌شود که حس خوبی را منتقل نمی‌کند.

گرافیک بازی نسبت به نسخه قبل تغییرات چندانی نکرده است. البته کیفیت بافت‌های بازی نسبت به نسخه قبل بهبود یافته که سبب شده تا گرافیک بازی کمی بهبود یابد. طراحی شخصیت‌ها و محیط بازی بد از کار درنیامده است و در کل طراحی هنری بازی همانند نسخه قبل در سطح خوبی قرار دارد اما هنوز هم ایرادهایی در بافت‌ها و سایه‌ها در محیط‌های بازی مشاهده می‌شود.

راز اژدها یک بسته الحاقی خوب و خوش‌ساخت است که مشکلات و ایرادهای نسخه قبل را برطرف کرده و تجربه خوبی را نصیب بازیباز می‌کند.

ابوذر پوررنجبر

یک دیدگاه .

 1. بورژوا گفت:

  شبیه بازی شاهزاده ایرانی بود
  ممنون از نقد عالیتون

      پسندیدم

فرستادن دیدگاه


GameDojo

آخرین پیام‌ها


گیم‌جابز را دنبال کنید

موقعیت های ویژه

 • طراح گرافیگ دوبعدی

      شرکت miniscule games با چند سال سابقه ساخت […]

 • استخدام توسعه‌دهنده Unreal...

    آنچه ما انجام می دهیم: ما با سابقه‌ای ۱۰ […]

 • استخدام برنامه نویس...

  Polydin Studio استودیوی بازیسازی پالیدین با هدف توسعه محصولات با […]

 • نریتیو دیزاینر (دورکار!)

  نیک اسپاد آفاق دورکاری دوستانی که به روایت داستان و […]

 • طراح باز موبایل...

  Mystory تهران با سلام  به یک طراح بازی موبایل سبک […]

 • استخدام انیماتور بازی...

  Polydin Studio تهران استودیوی بازی‌سازی پالیدین در شروع با هدف […]

دسترسی سریع بهارسال تازه‌ها به ایمیل شما

[wysija_form id="2"]