گیم جابز

کاریابی در بازی‌سازی ایران

بازی “گربه قجری” مدتی است که راهی بازار شده و با سبک خاص خودش علاقه مندان زیادی را جذب کرده است. بازی توسط گروهی ساخته شده که سال گذشته بازی “شیطنت های علیمردان خان” را راهی بازار کرده بودند و همین موضوع باعث شباهت های زیاد این دو بازی به یکدیگر شده است.

داستان

همان طور که از نام بازی مشخص است، داستان پیرامون گربه ای به نام ببری خان است! روزی از این روزهای خدا، بچه ببری خان از زور گرسنگی در حال گریه کردن بود و ببری خان هم برای پایان بخشیدن به زاری و شیون های بچه اش سعی می کند تا برای او غذا پیدا کند. پس از صحبت با آقا خره و خانوم مرغه و لوس کردن خودش برای عبور از جلوی نگهبان، موفق به پیدا کردن شیر خشک می شود. به وسیله آن کودکش را آرام می کند و راهش را ادامه می دهد. او به قصر پادشاه می رود. پادشاه حال و روز خوبی ندارد و بسیار بیمار است.

ببری خان بچه اش را کنار تخت پادشاه قرار می دهد و به یکباره حال شاه رو به بهبودی می رود. از اینجا به بعد ببری خان به گربه محبوب شاه و دربار تبدیل می شود، اما زن های دربار که از حسودی در حال ترکیدن بودند، نقشه ای می کشند و ببری خان را می زنند و از شهر بیرون می برند. حال ببری خان باید راهی برای بازگشت پیدا کند، اما آیا او موفق می شود؟ داستان بازی روایت چندان جالبی ندارد، اما حالت طنز آن بد نیست. این موضوع می تواند برای مدتی شما را پای بازی نگه دارد و همین طور اتفاقات رخ داده در بازی نیز می توانند در شما انگیزه ادامه بازی را ایجاد کنند، اما معماها به شکلی هستند که برای رد کردن قسمت های مختلف با مشکلات زیادی روبرو می شوید و اگر به راهنمای بازی مراجعه نکنید، متوجه راه حل برخی معماها نخواهید شد.

گرافیک

گربه قجری یک بازی دو بعدی بسیار زیبا است و از نظر هنری می توانیم آن را یک عنوان عالی نام ببریم. طراحی ها بسیار زیبا صورت گرفته اند و المان های سنتی به خوبی در آن ها دیده می شوند. استفاده از حروف الفبا برای طراحی محیط بازی از جمله نوآوری های بسیار جالب این بازی به حساب می آید که نظر شما را سریعاً به خودش جلب می کند. طراحی شخصیت ها نیز بسیار خلاقانه صورت گرفته است. المان های مدرن و سنتی به شکل خوبی در بازی دیده می شوند و این موضوع یکی از زیبایی های خاص گربه قجری به شمار می رود. طراحی سیاه و سفید بازی و استفاده از رنگ های کم نیز از دیگر المان های زیبا کننده بازی به حساب می آیند.

موسیقی/صداگذاری

صداگذاری در گربه قجری چندان جالب به نظر نمی رسد و همچنان مشکلات خاص خودش را دارد و نمی تواند با استانداردهای این بخش رقابت کند. راوی با لهجه ترکی داستان را روایت می کند که این بخش را بسیار جذاب و زیبا کرده است. البته اگر این قسمت کمی با هیجان و آب و تاب بیشتری روایت می شد، می توانست به یکی از بخش های به یاد ماندنی بازی تبدیل شود. همچنین به جز راوی و چند شخصیت معدود، دیالوگ خاص دیگری را در بازی نخواهید شنید. موسیقی سنتی بازی نیز توانسته فضای بازی را زیباتر کند، اما عدم تنوع زیاد در موسیقی ها و تکراری بودن برخی از آن ها از جمله مشکلات این بازی به حساب می آیند.

گیم پلی

اگر شیطنت های علیمردان خان را بازی کرده باشید، با گیم پلی بازی نیز مشکلی نخواهید داشت. گیم پلی برای یک بازی ماجراجویی بسیار خوب طراحی شده و روند جالبی دارد. با بررسی محیط باید آیتم های مختلفی را جمع آوری کنید و با فشار دادن کلید Space می توانید قسمت هایی که چیزی برای جمع آوری و بررسی در آن ها وجود دارند را چک کنید. البته با انجام دادن این کار نیز در حل برخی معماها با مشکل مواجه خواهید شد. به طور مثال در قسمتی از بازی باید زبان طوطی را به زبان گربه ای ترجمه کنید. در این قسمت اگر یک اشتباه داشته باشید، باید تمام کارهایی که انجام داده اید را از اول شروع کنید. حتی برای اینکه متوجه برخی المان های گیم پلی بازی بشوید، باید حتماً به راهنمای بازی مراجعه کنید. راهنمای کامل مراحل نیز در داخل بازی وجود دارد و با استفاده از آن می توانید کل بازی را بدون کوچکترین زحمتی به پایان برسانید!

نتیجه گیری

گربه قجری یک بازی بسیار زیبا، با مشکلات معدود است. روند بازی و طراحی آن جالب توجه است و سریعاً نظر شما را به خودش می کند. ای کاش از روایت داستانی بهتر و دیالوگ های مفهوم تری بهره می برد تا به یک بازی ماجراجویی تمام عیار تبدیل شود. گربه قجری با فضای جذابی که دارد می تواند شما برای چند ساعتی سرگرم کند.

نویسنده: مجید نوردوست

انتشار در سایت پردیس گیم

یک دیدگاه .

 1. […] (اطلاعات بیشتر) […]

      پسندیدم

فرستادن دیدگاه


GameDojo

آخرین پیام‌ها


گیم‌جابز را دنبال کنید

موقعیت های ویژه

 • استخدام توسعه‌دهنده Unreal...

    آنچه ما انجام می دهیم: ما با سابقه‌ای ۱۰ […]

 • استخدام برنامه نویس...

  Polydin Studio استودیوی بازیسازی پالیدین با هدف توسعه محصولات با […]

 • نریتیو دیزاینر (دورکار!)

  نیک اسپاد آفاق دورکاری دوستانی که به روایت داستان و […]

 • طراح باز موبایل...

  Mystory تهران با سلام  به یک طراح بازی موبایل سبک […]

 • استخدام انیماتور بازی...

  Polydin Studio تهران استودیوی بازی‌سازی پالیدین در شروع با هدف […]

 • NestJS) Back-End Developer-مشهد)

  استودیو طراحان سفید مشهد تقریبا ده سال پیش بود که […]

دسترسی سریع بهارسال تازه‌ها به ایمیل شما

[wysija_form id="2"]